‘Savaş ve Barış’ Belgrad seyircisiyle buluştu  

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Yugoslav Drama Tiyatrosu’nun ‘Kral Oidipus’ isimli oyununu 22, 23 Ocak 2024 tarihlerinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde ağırlamıştı. Sırbistan’dan gelen davet üzerine ‘Savaş ve Barış’ Belgrad seyircisiyle buluştu.

Lev Tolstoy’un yazdığı, Eva Mahkovic’in uyarladığı, Aslı Önal’ın çevirdiği, Aleksandar Popovski’nin yönettiği ‘Savaş ve Barış’, 21 Nisan 2024 Pazar günü 19.00’da Yugoslav Drama Theatre’da sahnelendi. Beğeniyle izlenen oyun uzun süre alkışlandı.

BUDAPEŞTE ULUSAL TİYATRO’DA DA SAHNELENDİ

1923’te imzalanan Türk-Macar Dostluk Anlaşması’nın 100. yılı nedeniyle Türkiye ve Macaristan’la karşılıklı olarak kutlanan kültür yılı kapsamında ‘Savaş ve Barış’, 18 Nisan Perşembe günü Budapeşte Ulusal Tiyatro’da Macar seyircisiyle bir araya geldi.

Macaristan’da Avrupa’nın en büyük festivallerinden biri olarak bilinen Budapeşte’de düzenlenen 11. MITEM Uluslararası Tiyatro Buluşması’ndan davet alan İBB Şehir Tiyatroları, Tolstoy’un ölümsüz eseri Savaş ve Barış’ın uyarlamasıyla festivale katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir